Drzwi do sypialni – jakie wybrać?

Wybór drzwi ściśle powiązany jest z pomieszczeniem, do którego ich potrzebujemy. Dlatego wybierając drzwi pokojowe, powinniśmy kierować się nie tylko estetyką ich wykonania, ale również funkcjonalnością – to od niej zależy, czy drzwi dobrze sprawdzą się w naszym domu. W dzisiejszym artykule skupiamy się więc na tym, jakie wybrać drzwi do sypialni i na co zwrócić uwagę w trakcie ich poszukiwań.

Wysoki poziom izolacji akustycznej

Sypialnia jest miejscem, w którym wszyscy oczekujemy ciszy i spokoju. W związku z tym drzwi do sypialni powinny wyróżniać się na tyle dobrą izolacją akustyczną, aby skutecznie tłumiły dochodzące spoza sypialni dźwięki. W ten sposób zapewnimy sobie możliwość odpoczynku również w ciągu dnia, kiedy pozostali domownicy swobodnie poruszali się będą po domu.

Izolacja akustyczna drzwi pokojowych zależy między innymi od ich wypełnienia. Lepsze właściwości izolacyjne mają z pewnością drzwi wypełnione pianką poliuretanową lub płytą otworowo-wiórową. Są one droższe od drzwi wypełnianych tzw. „plastrem miodu” (najpopularniejszy typ), ale różnica w poziomie dźwiękoszczelności jest znacząca. Przykładem drzwi pokojowych z płytą wiórowo-otworową są drzwi Rivia z kolekcji drzwi DRE.

Ponadto, przyjmuje się, że lepsze parametry izolacyjne mają także drzwi bezprzylgowe. Dlatego mając do wyboru drzwi bezprzylgowe i przylgowe, warto przy wyborze drzwi do sypialni zdecydować się na bezprzylgowe.

Drzwi do sypialni pełne czy z przeszkleniem

Kolejnym dylematem tych, którzy poszukują drzwi do sypialni, jest kwestia przeszkleń. Z jednej strony prezentują się one bardzo stylowo i świetnie podkreślają nowoczesny charakter sypialni, lecz z drugiej drzwi z przeszkleniem odbierać mogą poczucie prywatności i źle wpływać na sen ze względu na przenikające do sypialni światło.

Sprawę tego, jakie wybrać drzwi do sypialni – pełne czy przeszklone, warto rozwiązać w zgodzie z własnymi potrzebami. Warto przy tym pamiętać, że przeszklenia w drzwiach mogą być nieprzezroczyste, co znacząco zwiększy poczucie komfortu. Z kolei światło, które wpada rankiem do sypialni, nie zawsze jest wadą. Dla niektórych brak rolet w oknach i przeszklenia w drzwiach oznaczają więcej światła z rana i przez to łatwość przebudzenia się.

Wyboru należy więc dokonywać zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Niepodważalną prawdą jest natomiast to, że drzwi do sypialni z przeszkleniem nadadzą wnętrzu przestronności i sprawią, że niewielka sypialnia wydawała się będzie optycznie większa. Warto wziąć ten argument pod uwagę, jeśli nie mamy do wykorzystania zbyt dużej powierzchni.

Bezpłatny pomiar Wycena online