Drzwi z płyty MDF lub HDF

Wiele z obecnych na rynku modeli drzwi zewnętrznych i wewnętrznych posiada elementy wykonane z płyty wiórowej MDF i HDF. Co konkretnie oznaczają te określenia i czemu warto wybierać drzwi wyprodukowane przy zastosowaniu takich technologii?

Oba rodzaje wymienione w tytule to płyty pilśniowe, różnią się pomiędzy sobą właściwościami technicznymi, dlatego też warto przyjrzeć się im uważnie przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. Jak świadczą o tym liczne pytania pojawiające się na różnych forach budowlanych, wiedza na temat tego rodzaju nie jest powszechna, niewątpliwie zaś przydatna.

Drzwi z płyt MDF i HDF

Co to jest płyta MDF? MDF to nic innego jak płyta wiórowa. Rozwinięcie pochodzącego z języka angielskiego skrótu oznacza po prostu płytę pilśniową o średniej gęstości. Docelowa gęstość tego materiału wynosi od 500 kg/m³ do około 850 kg/m³. Co oznaczają te liczby? Chodzi przede wszystkim o to, że tego rodzaju płyta pilśniowa posiada gęstość do 20% od tradycyjnego drewna. W ten sposób wykonane przy użyciu płyty MDF drzwi będą trwalsze. HDF to płyta pilśniowa o dużej gęstości, powyżej 850 kg/m³. Tak wysoki poziom gęstości sprawia, że tego rodzaju płyta pilśniowa jest znacznie trwalsza od tradycyjnego drewna. Nic zatem dziwnego, że drzwi posiadające elementy wykonane przy użyciu płyty HDF należą do najbardziej trwałych na rynku. Z powyższych wiadomości wynikają przede wszystkim zalety, jakimi odznaczają się drzwi wewnętrzne lub zewnętrzne. Płyty pilśniowe MDF i HDF przede wszystkim odznaczają się większą trwałością od tradycyjnych drzwi, ponadto nie zmieniają swojego kształtu w trakcie eksploatacji, co znacznie przedłuża ich żywotność. Drzwi posiadające elementy z płyty MDF bądź HDF będą również posiadały dobre właściwości techniczne. Duża gęstość płyt pilśniowych tego rodzaju sprawia, że świetnie tłumią hałasy dochodzące z zewnątrz, a także są odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, mogące pojawić się w trakcie codziennej eksploatacji. Z tego też względu warto zwrócić uwagę na to, by kupowany model drzwi zawierał elementy wykonane z takiego rodzaju płyt pilśniowych.

Bezpłatny pomiar Wycena online