Jak dbać o drzwi zewnętrzne?

Nawet najlepszej jakości drzwi zewnętrzne po upływie pewnej ilości czasu będą wymagały zabiegów konserwatorskich, dzięki którym będą w stanie odzyskać utracony wcześniej blask. W jaki sposób dbać o drzwi zewnętrzne, by cieszyć się jak najdłużej z ich technicznych i estetycznych właściwości?

Dlaczego dbać o drzwi zewnętrzne?

Tego rodzaju prace nie są skomplikowane, z łatwością możesz wykonać je samodzielnie, bez konieczności sięgania po usługi specjalistów. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych przedmiotów, a także ludzi, najważniejszym elementem jest odpowiednio wczesne dostrzeżenie ewentualnych problemów. W porę zauważone uszkodzenia są znacznie łatwiejsze do usunięcia, co przekłada się zarówno na mniejszą ilość pracy jak również mniejsze koszta w związku z taką naprawą związane. Fachowcy zalecają dokładne sprawdzenie każdej z sześciu stron drzwi przynajmniej raz w roku. Drzwi zewnętrzne są narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych takich jak promienie słońca, wiatr, deszcz czy śnieg. Wszystkie one sprawiają, że drzwi zaczynają tracić swoją barwę, mogą również zacząć odznaczać się gorszymi parametrami technicznymi. Pęknięcia, złuszczenia farby i tym podobne objawy są dość łatwe do zauważenia, więc tym samym bardzo łatwe do poprawienia.

Prace chroniące drzwi zewnętrzne

Jeśli problem leży jedynie w tym, że powierzchnia farby zaczyna zmieniać kolor lub też odpadać, to sprawa konserwacji przedstawia się niezwykle prosto. Wystarczy usunąć zewnętrzne zabrudzenia, następnie wypolerować drzwi przy pomocy papieru ściernego, a następnie pomalować przy użyciu odpowiedniej farby, która będzie w stanie nie tylko przywrócić drzwiom zewnętrznym estetyczny wygląd, ale również zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych. Wybór odpowiedniej farby doradzi sprzedawca w każdym sklepie oferującym tego rodzaju asortyment. Odpowiednio dobrany lakier sprawi, że powierzchnia drzwi będzie lepiej chroniona.

Jeśli natomiast zauważysz większe ubytki, albo wypaczenia na powierzchni drzwi, wówczas prace konserwatorskie będą wymagały większego nakładu pracy i środków. Przede wszystkim musisz zdjąć drzwi z zawiasów, a następnie usunąć klamki i zamki, by nie przeszkadzały w trakcie wykonywania prac. Kolejnym krokiem będzie całkowite usunięcie warstw lakieru, po czym będziesz w stanie uzupełnić ewentualne braki w powierzchni drzwi. Następnie pomaluj pierwszą warstwę, co robi się przy pomocy lakieru gruntującego. Dopiero po wyschnięciu tej warstwy pomaluj drzwi zewnętrzne po raz drugi, tym razem przy pomocy farby dającej pokrycie zewnętrzne.

Bezpłatny pomiar Wycena online