Jak dbać o okna?

Wymiana okien to inwestycja na lata, stąd też warto wiedzieć, jak prawidłowo dbać o to, by cieszyć się nimi przez długi czas. Poznaj skuteczne sposoby właściwego zajmowania się oknami, które pozwolą na bezproblemowe użytkowanie.

Okna plastikowe PCV

Najchętniej wybieranymi przez klientów oknami są okna plastikowe pcv. Odznaczają się one trwałością, nie wymagają też tak czasochłonnych zabiegów konserwacyjnych jak ma to miejsce w przypadku okien posiadających ramy wykonane z drewna. Niemniej jednak nie oznacza to, że nie musisz dbać o to, by używać je przez wiele lat. Po instalacji zazwyczaj na ramach pozostawione są folie, które stanowiły zabezpieczenie ram przed uszkodzeniem w czasie transportu i prac montażowych. Usuń je jak najszybciej, w przeciwnym razie folia może przykleić się do ramy na stałe, a jej usunięcie będzie znacznie bardziej pracochłonne. Mycie szyb i ram to właściwie główny zabieg konserwacyjny, wykonywany w razie konieczności. Powstałe na powierzchni zabrudzenia z łatwością usuniesz przy pomocy dostępnych na rynku środków. Pamiętaj przy tym, by nie stosować proszków czyszczących, które mogą powodować zadrapania powierzchni szkła lub ramy.

Okna drewniane

Okna drewniane, w przeciwieństwie do okien wykonanych z PCV, wymagają nieco większej uwagi. Poza okazjonalnym czyszczeniem ram i szyb, co najlepiej wykonywać mniej więcej raz na kwartał, dobrą praktyką jest również sprawdzanie stanu lakieru. Ta prosta czynność nie zajmuje wiele czasu, pozwala jednocześnie na zadbanie o estetyczny wygląd i dobre parametry techniczne okna. Jeśli zauważysz jakiekolwiek ślady pęknięć lakieru, z łatwością możesz je usunąć zupełnie samodzielnie. W tym celu musisz najpierw użyć papieru ściernego, przy pomocy którego wygładzisz miejsce pęknięcia. Następnie oczyść miejsce z kurzu, powstałego w trakcie szlifowania. Jeśli powierzchnia jest już czysta, możesz rozpocząć malowanie. Odpowiednią do tego celu farbę znajdziesz w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. W przypadku okien drewnianych należy pamiętać o tym, że co kilka lat warto pomalować je w całości, w ten sposób nie tylko nadasz im estetyczny wygląd, ale również zadbasz o prawidłową ochronę ram drewnianych przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Bezpłatny pomiar Wycena online