Jak przygotować okna na zimę

Nadchodzą coraz zimniejsze dni, a wraz z nimi porywisty wiatr i śnieg. Zima potrafi być dla okien niezwykle surowa, dlatego warto wcześniej zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. W dzisiejszym artykule skupiamy się więc na tym, jak przygotować okna na zimę. Oto 3 proste kroki, co zrobić, aby cieszyć się ich pełną sprawnością przez wiele kolejnych jeszcze zim!

Krok 1 – starannie umyj okna

Nim przejdziemy do dalszych czynności zabezpieczających, zadbajmy o czystość okien. Należy przy tym pamiętać, że najlepsza pogoda do umycia szyb jest wtedy, gdy słońce szczelnie schowane jest za chmurami, a temperatura na zewnątrz nie jest jeszcze drastycznie niska. Myciu okien nie służy bowiem ani silne nasłonecznienie, które z kolei sprzyja powstawaniu smug, ani też zbyt niska temperatura. Mróz powoduje, że szyby stają się o wiele bardziej delikatne.

Kolejną sprawą jest to, aby zadbać o właściwe przybory do mycia szyb. Mowa nie tylko o preparacie, którego użyjemy, ale również o ściereczce. Powinna ona być miękka i pozbawiona szorstkich w dotyku szwów, które mogłyby ewentualnie porysować szyby. Także preparat do mycia szyb należy zastosować taki, który będzie dla okien bezpieczny. Zbyt silny przy oknach PVC może doprowadzić do nieodwracalnych szkód w postaci przebarwień.

Krok 2 – zrób kontrolę stanu technicznego

To bardzo ważne, by znać aktualny stan techniczny okien przed rozpoczęciem zimy. W ten sposób możemy szybko wychwycić elementy, które wymagają naprawy. W trakcie takiej kontroli zwróćmy szczególną uwagę na to, czy okno jest odpowiednio szczelne i czy otwiera się prawidłowo. Jeśli w którejkolwiek ruchomej części okna dojdzie do nieprawidłowości, to wyregulujmy je na nowo z pomocą dostarczonej przez producenta instrukcji.

Również już na tym etapie warto odpowiedzieć sobie, jak przygotować okna na zimę. Kiedy stan techniczny jest prawidłowy, przychodzi czas jego zabezpieczenia. Wszystkie ruchome części okuć wraz z zawiasami powinniśmy nasmarować, np. smarem na bazie silikonu lub wazeliną techniczną.

Krok 3 – wybierz właściwe uszczelki ochronne

Ostatnim krokiem przygotowań okien do zimy jest zadbanie o właściwe uszczelki ochronne. Sprawdźmy więc, czy obecne wciąż są w prawidłowej kondycji. Jeśli nie, to koniecznie należy je wymienić. Wszelkie wątpliwości lepiej skonsultować z profesjonalistą, ponieważ to właśnie czas przed rozpoczęciem zimy jest tym właściwym do zabezpieczania okien. Niezależnie od tego, czy będzie konieczne ich wymienienie, czy jedynie zabezpieczenie, nie należy tego odkładać na później.

Warto wiedzieć, że wysokiej jakości uszczelki, które otrzymamy przy montażu okien Vetrex, powinny być odporne na działanie czynników atmosferycznych. Mimo to konieczne jest ich zabezpieczenie przed zimą. Do konserwacji uszczelek stosować możemy te same preparaty, co przy zabezpieczaniu części ruchomych (smar i wazelinę techniczną).

Bezpłatny pomiar Wycena online