Jak usunąć piankę montażową z okien?

Usuwanie pianki montażowej z okien wymaga precyzji i wiedzy. Stanowczo odradza się usuwanie jej ostrymi narzędziami, które mogłyby pozostawić rysy na powierzchni już na zawsze. Kontynuując cykl dotyczący montażu, przygotowaliśmy fachowe porady, jak usunąć piankę montażową z okien.

Pierwsza zasada – przede wszystkim chronić

Mawia się, że o wiele łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Zasada ta sprawdza się doskonale również w kwestiach montażu okien. Przede wszystkim powinniśmy zadbać więc o odpowiednią ochronę profili okiennych i szyb. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się nie tylko pozostałości pianki montażowej, ale także innych zabrudzeń. Dobrze sprawdza się w tym przypadku chociażby folia typu stretch. Zawsze jednak należy na bieżąco pilnować, czy nie doszło do jej przerwania.

Jak usunąć piankę montażową z okien?

Jeśli jednak zabrudzenia pianką montażową nie uda się uniknąć, nie należy podejmować zbyt pochopnych decyzji. Nie próbujmy tego zdrapać ani tym ostrym, ani też mniej ostrym narzędziem. W każdym przypadku możemy doprowadzić do pojawienia się rys. Jedynym skutecznym i jednocześnie bezpiecznym sposobem na to, jak usunąć piankę montażową z okien, jest zastosowanie specjalnego preparatu.

Taki preparat rozpuszcza wcześniej już utwardzoną piankę. Pozwala na delikatne jej usunięcie bez narażania okien na zniszczenie. Warto jednak przed zastosowaniem upewnić się, że dany preparat będzie dla naszych okien odpowiedni. Takiej próby najlepiej dokonać w mało widocznym miejscu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kolorowych okien i drewnianych.

Reaguj, nim pianka montażowa się utwardzi

Przede wszystkim chronić, a w następnej kolejności działać błyskawicznie. Jeśli tylko odpowiednio szybko wychwycimy, że pianka zabrudziła profile okienne, to mamy duże szanse na to, by usunąć piankę montażową z okien bez stosowania specjalnego preparatu. Najtrudniej jest usunąć piankę, która zdążyła się już utwardzić. W przypadku niektórych materiałów usunięcie jej bez ponoszenia tego przykrych konsekwencji bywa nawet niemożliwe. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby przede wszystkim chronić i pilnować, by pianka montażowa się nie utwardziła.

Bezpłatny pomiar Wycena online