Jak zmierzyć okna

Krótki poradnik dotyczący mierzenia okien

Okno powinno mieć takie wymiary, by umożliwiały prawidłowe ustawienie i wypoziomowanie. Powinien być zapewniony luz pomiędzy oknem a ścianą dzięki któremu okno pod wpływem temperatury będzie mogło swobodnie się rozszerzać. Szerokość luzu ( szczeliny) jest uzależniona od koloru, wielkości oraz materiału z jakiego wykonane jest okno (okna z pcv w ciemnych kolorach łatwiej się nagrzewające powoduje ich większe rozszerzanie). Najczęściej spotykane otwory w których montowane są okna to otwory bezwęgarkowe i węgarkowe

Przekrój poziomy okna

Otwór bezwęgarkowy

Dla okien bezwęgarkowych zalecana szerokość szczelin pomiędzy murem a oknem kształtuje się zgodnie z podanymi w tabeli wymiarami.

Okna o szerokości Do 1,5 cm Do 2,5 cm Do 3,5 cm Do 4,5 cm
Szer. szczeliny dla pcv białe 10 mm 15 mm 20 mm 25 mm
Szer. szczeliny dla pcv kolor 15 mm 20 mm 25 mm 30 mm

Przykład jak zmierzyć okno pcv białe o szerokości do 2,5 m.

Mierzymy szerokość otworu i odejmujemy 3 cm. Następnie mierzymy wysokość otworu i odejmujemy 5 cm ( 3 cm na nowy parapet i 2 cm szczelina na górze).

W praktyce wygląda to tak: szerokość otworu 1,8 m tj.1800 mm minus 30 mm (2x15mm) to jest 1770 mm; wysokość otworu 1,7 m tj 1700 mm minus 50 mm (30 mm parapet plus 20 mm szczelina na górze okna ) to jest 1650 mm.

Zamawiam okno o wymiarach szerokość 1770 mm wysokość 1650 mm.

Otwór węgarkowy

Dla okien które będą montowane w otworach węgarkowych zalecana szerokość szczelin pomiędzy murem a oknem kształtuje się zgodnie z podanymi w tabeli wymiarami.

Okna o szerokości Do 2,5 cm Do 3,5 cm Do 4,5 cm
Szer. szczeliny dla pcv białe 10 mm 10 mm 15 mm
Szer. szczeliny dla pcv kolor 10 mm 15 mm 20 mm

Przekrój pionowy okien

Przykład jak zmierzyć okno pcv białe o szerokości do 2,5 m

Mierzymy szerokość otworu w najwęższym miejscu i dodajemy 7 cm (po 3,5 cm na każdy bok) w celu uzyskania symetrycznego wyglądu okien od zewnątrz budynku)

Następnie mierzymy wysokość od parapetu zewnętrznego do do dolnej krawędzi węgarka i dodajemy 3.5 cm w celu uzyskania symetrycznego wyglądu okien od zewnątrz budynku.

W praktyce wygląda to tak: szerokość otworu 1,8 m tj. 1800 mm + 70 mm (2x35mm) to jest 1870 mm; wysokość otworu 1,7 m tj.1700 mm + 35 mm to jest 1735 mm

Zamawiam okno o wymiarach szerokość 1870 mm wysokość 1735 mm

W/w pomiar przewidywał wymianę parapetu na nowy o grubości ok 28 mm

Pytania i odpowiedzi

Dlaczego czasem powstaje pleśń lub grzyb wokół okien?

W przypadku nieprawidłowej wentylacji pomieszczenia, wilgoć zawarta w powietrzu osadzać się może na zimnych ścianach (bardzo często pod oknami lub w miejscu styku okna ze ścianą). Stałe zawilgocenie ścian, murów będzie w związku z tym prowadzić do powstawania grzybów i pleśni. Okna PVC w porównaniu do starych okien drewnianych są bardzo szczelne, dlatego należy stosować odpowiednie rozszczelnienie np. mikrowentylację, listwy wentylacyjne lub po prostu częste wietrzenie. Utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu może również pomóc w zmniejszeniu zawilgocenia pomieszczenia. Dodatkowo pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza należy częściej wietrzyć aby nie powodować osadzania się wilgoci na ścianach. Rozwijające się w wilgotnym środowisku pleśnie i grzyby są szkodliwe dla zdrowia, a ich osuszanie i usuwaniu jest trudne i kosztowne.

Jak często powinno się wietrzyć pomieszczenia z nowoczesnymi oknami PCV?

W pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych należy dwa razy dziennie dokonać całkowitej wymiany powietrza. Wentylacji pomieszczeń najlepiej dokonać poprzez gwałtowny przeciąg, otwierając na ok.15 minut dwa naprzeciwległe okna, drzwi. Jeśli jest to pomieszczenie mieszkalne, biurowe stale powinno być doprowadzone świeże powietrze np. dzięki funkcji mikrowentylacji standardowo montowanym w wielu oknach.

Czy okna wymagają okresowych przeglądów, regulacji, konserwacji?

Zalecane jest konserwowanie okuć i uszczelek przynajmniej raz w roku. Okna PVC nie wymagają konserwacji przez malowanie czy lakierowanie, aczkolwiek należy zawsze dbać o utrzymanie okien w należytej czystości i dobrze funkcjonujących. Regulacja okien, jeśli jest potrzebna, jest prosta choć wymaga odrobinę doświadczenia i odpowiedniej ulotki opisującej czynności. Nie wymaga to zazwyczaj użycia specjalistycznych narzędzi.

Dlaczego na oknach skrapla się woda?

Zjawisko roszenia się szyb od strony wewnętrznej pomieszczeń jest zjawiskiem często występującym w okresie zimowym, szczególnie w łazience lub kuchni gdzie wilgotność powietrza jest bardzo wysoka (pranie, gotowanie, itp.) Dzieje się tak dlatego, że wilgotne gorące powietrze stykając się z zimną powierzchnią szyby oziębia się i zawarta w nim para wodna skrapla się, spływając po zimnej powierzchni. Co robić? Stosować wentylację (np. otwarcie okna, wentylacja mechaniczna, klimatyzacja). Ograniczyć emisję pary wodnej w pomieszczeniach (np. przykrywanie gotujących się potraw, zasłony, kabiny prysznicowe). Zainstalować i używać funkcje uchylania okna, mikrowentylacji, ewentualnie zastosować uszczelki rozszczelniające lub specjalne listwy wentylacyjne.

Czy i jak samodzielnie zamontować okna?

Nie jest to łatwa czynność i dlatego nie rekomendujemy montażu samodzielnego. Jeżeli ktoś zdecyduje się na taki montaż może spodziewać się różnych trudności, a już na pewno zerwania umowy gwarancyjnej, chyba że wszystkie czynności zostaną wykonane zgodnie z zaleceniami producenta. Każdy może przed zakupem okna zapoznać się z instrukcją montażu oraz omówić z doradcą technicznym poszczególne etapy montażu.Poza tym kupując okna nie musisz się martwić o transport i wniesienie okien oraz o usunięcie starych okien.

Czy i w jakim stopniu szyba powoduje, że okno jest bardziej energooszczędne?

Zastosowanie zwykłej szyby o współczynniku U=2.8 W/m2K nie jest polecane. Już od wielu lat stosowane są systemy szyb jednokomorowych (dwie szyby i ramka dystansowa, przestrzeń wypełniona np. argonem) o współczynniku min. U=1.0W/m2K. Coraz większą popularnością cieszą się szyby dwukomorowe (zestawy trzyszybowe), których współczynnik przenikania U zbliża się o współczynnika samej ściany i może wynosić nawet 0.6 W/m2K. . Szyba odgrywa kluczową rolę i wypełnia nawet do 80% całej powierzchni okna.

Czy wolno malować okna PVC?

Okna PVC nie wymagają malowania i nie należy ich malować. Utrzymują swój wygląd przez długi czas, wystarczy tylko zwykłe mycie. Jeżeli ktoś myśli o kolorowych okna powinien taką ofertę skierować do producenta zanim dokona finalnego wyboru. Kolorowe okna z PVC dostępne są już od wielu lat i jest w czym wybierać.

Czy okna PVC są szkodliwe dla zdrowia?

Tworzywa PVC, z których wykonane są okna, według naukowców, można zaliczyć do grupy materiałów przyjaznych środowisku i człowiekowi. Tworzywo nas otacza i nie ma co z tego powodu robić jakiegoś niepotrzebnego zamieszania. Wszystkie okna muszą spełniać normy i również posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny.

Jakie kształty mogą mieć okna PVC?

Okna mogą mieć praktycznie każdy kształt od najpopularniejszych okien prostokątnych do bardzo wyszukanych okien okrągłych, o dowolnych kształtach, jedno i wieloelementowe, łuki, trójkąty, koła, owale, białe i kolorowe, w tym drewnopodobne, ze szprosami i bez.

Co ma największy wpływ na jakość stolarki drewnianej?

Na jakość stolarki drewnianej ma wpływ kilka składowych:

  • jakość drewna (klejonki) – jakość kształtuje cenę, na rynku można otrzymać bardzo tani materiał, jednak odbija się to niekorzystnie czasami nawet w krótkim okresie czasu na stabilność całej konstrukcji. Tylko wysokiej jakości surowiec drzewny jest podstawą dobrego okna drewnianego; sposób łączenia ramiaków – kolejnym ważnym składnikiem wykonania dobrego okna jest etap łączenia elementów drewnianych, gdzie dokładność wykonania czopów (połączeń) decyduje o wytrzymałości konstrukcyjnej całego okna;
  • impregnacja i malowanie – użyte impregnaty i farby oraz technologia ich nakładania to jeden z najważniejszych etapów w produkcji stolarki drewnianej. Odpowiednia ilość (3-4) i jakość warstw powłoki lakierniczej zapewnia nam gwarancję długiego i bezproblemowego użytkowania zakupionych okien; silikonowanie – wydaje się prostą czynnością, jednak dokładność (równość, ręczne ściąganie nadmiaru silikonu, wykończenie w narożniku szyby) ma ogromny wpływ na ostateczny efekt wizualny całego wyrobu;
  • pozostałe składowe – pakiety szklarskie, okucia, klamki itp. to elementy, które także niewątpliwie składają się na sukces jakościowy stolarki. Należy tutaj zwracać szczególną uwagę na montaż tych elementów jak i samą ich jakość, co nie jest rzeczą zupełnie prostą.

Chciałabym wyczyścić drewniane ramy moich okien, czy mogę je uszkodzić, jakie są dostępne środki do pielęgnacji?

Tak, oczywiście! Przykładowym środkiem do czyszczenia, pielęgnacji oraz konserwacji okien i drzwi drewnianych jest Spezialreiniger firmy Sikkens. Dzięki temu zestawowi konserwacja powłoki lakierniczej jest bardzo prosta i polega na:

  • usunięciu kurzu z powierzchni okien i drzwi,
  • nabraniu małej ilości balsamu na gąbkę i naniesienie na czyszczona powierzchnię,
  • lekkim wtarciu wilgotną ściereczką.

Spezialreiniger firmy Sikkens gwarantuje optyczne polepszenie wyglądu powierzchni oraz zabezpiecza nam powłokę lakierniczą przed niszczącym wpływem czynników zewnętrznych. Wystarczające jest jednokrotne jego użycie w ciągu roku.

Moje okna ciężko się zamykają i otwierają, czy można coś z tym zrobić?

Najprawdopodobniej pojawiła się potrzeba okresowej konserwacji oraz być może regulacji okuć w poszczególnych skrzydłach stolarki. Należy pamiętać, że okucia pracują na zasadzie przesuwania się (tarcia) elementów, a więc zgodnie z zaleceniami producentów należy raz, dwa razy w roku naoliwić je, dzięki czemu części ruchome pozostaną długo w pełnej sprawności. Jeżeli wspomniany problem będzie się powtarzał, należy skontaktować się ze sprzedawcą w celu wykonania regulacji systemu okuć obwiedniowych.

Bezpłatny pomiar Wycena online