Jakie okna do kuchni ?

Czasy małych i ciemnych kuchni odeszły w niepamięć. Obecnie w większości polskich domów oraz mieszkań królują przestronne, jasne kuchnie, które często stają się sercem całego domostwa. Dbając o przytulną atmosferę, a przy tym także stylowy wygląd oraz funkcjonalność kuchni, warto postawić na dobrze dopasowane do niej okna. Dziś piszemy o tym, jakie okna do kuchni wybrać i na co zwracać uwagę w trakcie ich poszukiwań.

**Wielkość oraz wysokość okien w kuchni **

Małe czy duże? O tym, jakiej wielkości okna do kuchni wybierzemy, często zadecydują możliwości danego pomieszczenia. Część osób łączy w swoich domach kuchnię z jadalnią czy salonem, tworząc jasną i otwartą przestrzeń. W takich sytuacjach świetnie sprawdzają się duże okna, także te tarasowe, które umożliwiają obserwowanie ogrodu oraz wygodne wyjście na zewnątrz. Łączone mogą być ze standardowymi oknami, których dolna krawędź znajdowała się będzie na wysokości blatu. To też dobry wybór dla osób, które nie mają możliwości projektowania kuchni od podstaw i pozwolenia sobie na takie duże okna. Zamiast tego, okna mogą być krótsze, ale wciąż szerokie i spektakularne w swym efekcie. Jeśli widok zza okna robi dobre wrażenie, to tym bardziej warto zastanowić się nad niestandardowymi wymiarami.

Jakie okna do kuchni najlepsze – drewniane, aluminiowe czy PVC Miłośnicy tradycji z pewnością chętnie sięgną po drewniane okna do kuchni. Ich atutem jest z pewnością naturalny wygląd, świetnie współgrający ze stylem skandynawskim lub rustykalnym. Warto jednak pamiętać, że okna w kuchni powinny być odporne na wilgoć, dlatego zaleca się wybór okien wykonanych z konkretnego gatunku drewna. Wśród przykładów znajdują się okna sosnowe lub te wykonane z modrzewia. Należy też wziąć pod uwagę częstszą ich konserwację. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem okażą się kuchenne okna PVC. Jeśli zależy nam na drewnianym wyglądzie, sięgnąć można po te pokryte drewnopodobną okleiną. Są łatwe do utrzymania w czystości, zdecydowanie tańsze, a ich eksploatacja nie wiąże się z dodatkowymi problemami. Z kolei okna aluminiowe świetnie pasowały będą do kuchni urządzonej w stylu nowoczesnym lub industrialnym. Dostępne w wielu różnych kolorach i rodzajach wykończenia, wśród których do najpopularniejszych należą te podkreślające wyjątkowość metalu.

Sposób otwierania okna kuchennego - postaw na innowację Zazwyczaj stosowane okna kuchenne to rozwierno-uchylne. Przyznać jednak trzeba, że mimo ich powszechności nie należą one do zbyt praktycznych rozwiązań. Jeśli okna znajdują się tuż nad blatem, a tak jest zazwyczaj, to mamy ograniczone możliwości zagospodarowania blatu. Po otwarciu okna na oścież tracimy także sporą część przestrzeni. Ewentualnym rozwiązaniem mogą być okna otwierane na zewnątrz. My jednak polecamy postawienie na innowację i wybór systemu przesuwnego. Świetnie sprawdzi się w tej kwestii okno Patio Light od Vetrex. Skrzydła po otworzeniu chowają się zgrabnie jedno za drugim, umożliwiając swobodne wykorzystanie przestrzeni, a przy tym szybkie i łatwe przewietrzenie kuchni.

Bezpłatny pomiar Wycena online