Jakie powinno być okno w łazience?

W nowoczesnym budownictwie okna w łazience spotykane są o wiele częściej niż dawniej. Ich zadaniem jest nie tylko wpuszczenie dziennego światła, ale i często możliwość szybkiego przewietrzenia pomieszczenia. O wadach i zaletach okien łazienkowych oraz o tym, jakie powinno być okno w łazience, piszemy w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do jego sprawdzenia.

Zalety okna w łazience 1. Optyczne powiększenie wnętrza i możliwość jego oświetlenia Okno w łazience sprawia, że łazienka wydaje nam się dużo większa. Przede wszystkim dba o to, abyśmy nie czuli się w stosunkowo niewielkim zazwyczaj pomieszczeniu zbyt nim przytłoczeniu. Ponadto, wpadające przez okno dzienne światło oświetla łazienkę i pozwalają na jej ocieplenie. Dla wielu osób możliwość korzystania z naturalnego światła w łazience to także przyjemniejsza atmosfera i duże ułatwienie przy wykonaniu makijażu lub innych zabiegów kosmetycznych.

  1. Swobodne i szybkie wietrzenie pomieszczenia Choć dobrze zaprojektowana łazienka wyposażona jest w niezbędną wentylację w postaci wywietrzników, to często nie są one wystarczające. Właściwa cyrkulacji powietrza jest przy tym szczególnie istotna właśnie w takich pomieszczeniach, jak łazienka. Swobodne i szybkie wietrzenie zapewnić z kolei może właśnie okno w łazience. Choćby miało być uchylane tylko po kąpieli, to i tak stanie się sprzymierzeńcem w walce z nadmierną wilgocią (a przy tym pleśnią i grzybami).

  2. Efektownie urządzone wnętrze Moda na jasne, przestronne i lekkie pomieszczenia trwa. Okno w łazience prezentuje się bardzo efektownie, pozwalając na urządzenie nowoczesnej łazienki w zgodzie z najnowszymi trendami. Umieszczenie okna w łazience to również szansa na to, aby umieścić w niej rośliny w doniczkach. Dzięki temu możemy dodatkowo urozmaicić łazienkę, czyniąc ją jeszcze bardziej atrakcyjną.

Jakie powinny być okna w łazience? Jednoznacznie stwierdzić można, że okno w łazience to same zalety. Wybierając je, warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Jeśli zdecydujemy się na szybę mleczną lub inną, która będzie nieprzezroczysta i zapewni pełną prywatność w łazience, to okna mogą mieć dowolną wysokość. W takich sytuacjach często wybierane jest efektowne okno ciągnące się od podłogi po sufit – dzięki niemu łazienka zyskuje bardzo nowoczesny wygląd.

Jeśli jednak wybralibyśmy standardową szybę, to okno powinno zostać umieszczone w górnej części pomieszczenia. Tak, aby nie zakłócać poczucia prywatności. Takie okna są zazwyczaj niewielkie, a ich zadaniem jest wpuszczenie dodatkowej porcji światła. Ewentualnym kompromisem mogłoby być zastosowanie dodatkowo żaluzji, które chroniłyby przed wzrokiem niepożądanych osób.

Bezpłatny pomiar Wycena online