Kiedy należy wymienić okna na nowe ?

Współcześnie oferowane okna służyć mogą z powodzeniem nawet ponad dwadzieścia lat. Czas jednak szybko leci, a ponadto w wielu domach i mieszkaniach wciąż zastać możemy starsze modele okien. W poniższym artykule skupiamy się więc na tym, kiedy należy wymienić okna na nowe. Oto kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę w swoim domu.

Czy wiesz, kiedy należy wymienić okna na nowe? O zakupie nowych okien myślimy najczęściej w trakcie budowy domu lub wykonywania generalnego remontu mieszkania (i słusznie, o czym wspominamy poniżej). Bywają jednak także takie sytuacje, w których wymiana okien konieczna będzie bez względu na wspomniane okoliczności. Stare, a przez to źle funkcjonujące okna, to nie tylko dyskomfort, ale i powiązane z tym straty finansowe, które warto wyeliminować. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, jakie sygnały świadczyć mogą o tym, że należy wymienić okna na nowe.

Gdy ceny za ogrzewanie zimą rosną, a latem robi się cieplej Kiedy rachunki za ogrzewanie zimą są wyższe niż były one rok lub dwa lata temu, warto sprawdzić izolację okien. Ich rozszczelnienie prowadzi często do przepuszczania większej ilości zimnego powietrza. Odczuwalne jest to także latem, kiedy do wnętrza dostaje się więcej gorącego powietrza. Powodem mogą być stare uszczelki, okucia, ale i rama – wszystko to wraz z upływem czasu ulega zużyciu. Wymiana poszczególny elementów nie zawsze jest możliwa, a w wielu przypadkach okazuje się po prostu nieopłacalna. Jedynym rozwiązaniem jest wtedy wymiana okien na nowe. Warto przy tym pamiętać, że współcześnie oferowane okna mają niższy współczynnik przenikania niż okna starszej generacji. Z tego względu tym bardziej warto zainwestować w nowe, ekonomiczne okna, dzięki którym zmniejszymy wydatki na ogrzewanie.

Gdy hałas dochodzący z zewnątrz jest zbyt duży Okna różnią się od siebie nie tylko izolacją termiczną, ale i akustyczną. Stare okna dużo gorzej radziły sobie będą z tłumieniem dokuczliwych dźwięków, np. hałasu ruchu drogowego, bawiących się na placu zabaw dzieci i wielu innych. Jeśli przy zamkniętych oknach wciąż nie możemy uzyskać pożądanego efektu ciszy w domu, warto zainwestować w nowe okna. Wybierając okna o wysokim współczynniku Rw (nie niższym niż 35 dB), będziemy mogli być pewni, że nowe okna zapewnią komfort.

Gdy planujesz większy remont w domu lub mieszkaniu Wymiana okien na nowe generuje duże ilości zanieczyszczeń, dlatego często łączy się montaż nowych okien z innymi pracami remontowymi. Warto o tym pomyśleć, ponieważ tak jest dużo łatwiej. Jeśli planujemy wymianę podłóg oraz malowanie ścian, to przy okazji dobrze jest zastanowić się, czy także i okien nie opłacałoby się wymienić na nowe. Konieczność dokonania tego po zaledwie dwóch czy trzech latach od generalnego remontu okazać by się mogła dużo bardziej kłopotliwa. Ponadto jest to rozwiązanie dużo bardziej opłacalne ze względu na możliwość dopasowania wyglądu nowych okien do planowanej aranżacji wnętrza. Dziś w ofercie wielu producentów znaleźć możemy już nie tylko białe okna PVC, ale także te w stylowej okleinie imitującej drewno, jak i okna wykonane z drewna lub okna aluminiowe (również w wersji kolorowej).

Bezpłatny pomiar Wycena online