Okna plastikowe czy drewniane - co lepsze?

Wśród wyrobów stolarki okiennej w naszym kraju królują okna wykonane z tworzywa sztucznego. Istnieje jednak spora grupa ludzi uważająca okna drewniane za najlepszy wybór. Czy tego rodzaju spór ma w ogóle sens? Poznaj wady i zalety okien plastikowych i okien drewnianych.

Okna plastikowe królują na naszym rynku, niektórzy uważają, że ich udziałem jest ponad 70 procent rynku. Na ich popularność składa się kilka czynników, z których najważniejszym jest oczywiście niski koszt zakupu. Poza atrakcyjną ceną okna wykonane z tworzywa sztucznego odznaczają się trwałością, nie wymagają zabiegów konserwacyjnych przez około 40 lat. Lekkie i trwałe, będą stanowiły dobrą inwestycję dla wszystkich poszukujących dobrej jakości okien w cenie nie powodującej ruiny domowego budżetu. Brak konieczności konserwacji należy również zapisać po stronie korzyści, ramy w jakie wyposażone są okna plastikowe wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką z dodatkiem delikatnego detergentu.

Okna drewniane cieszą się uznaniem z powodu wyższej jakości, mogą służyć nawet do 90 lat. Wiele osób uważa, że to właśnie okna wykonane z drewna są naturalne, ponadto pełnią funkcję estetyczną i pozwalają na uzyskanie wrażenia przytulności wnętrza. Uwagę zwraca również i fakt, że drewniane okna posiadają nieco lepsze właściwości termoizolacyjne. Za tę jakość trzeba jednak płacić, na większą cenę wpływa fakt, iż proces technologiczny jest dłuższy i bardziej skomplikowany niż ma to miejsce w przypadku okien wykonanych z tworzyw sztucznych. Okna drewniane wymagają również konserwacji, co zwiększa koszty ich eksploatacji, gdyż musisz nabyć specjalny środek i wykonać pracę samodzielnie bądź zlecić ją fachowcom.

Trudno jest jednoznacznie wyłonić zwycięzcę w pojedynku pomiędzy oknami plastikowymi a drewnianymi. Każde z nich posiada zalety i wady, dlatego też decyzję o zakupie musisz podjąć mając na uwadze własne potrzeby i możliwości finansowe. Pod względem technicznym podział na okna plastikowe i drewniane ma już coraz mniejsze znaczenie.

Bezpłatny pomiar Wycena online