Poznaj cechy dobrego okna

Zgodnie z prawem budowlanym, pomieszczenia dzienne i sypialnie powinny posiadać otwory okienne o wielkości co najmniej 1/8 powierzchni ściany. Oznacza to konieczność zamontowania dobrej jakości okien, które będą w stanie nie tylko zapewnić określony poziom naturalnego oświetlenia w danym pomieszczeniu, ale spełnią cały szereg innych warunków, istotnych dla komfortu mieszkańców. Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy wyborze okien do mieszkania lub domu.

Okno posiada o słabsze niż ściana właściwości izolacyjne, dlatego też ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę w trakcie zakupów, jest jego współczynnik przenikania ciepła. Tego rodzaju wskaźnik pozwala na określenie strat ciepła z wnętrza pomieszczenia. Jest to ważne w sezonie grzewczym, gdyż zbyt duże straty mogą powodować wzrost kosztów ponoszonych w związku z ogrzewaniem domu. Energooszczędne okna są już dziś dostępne w cenach nieznacznie już tylko wyższych, warto zatem rozważyć zakup tego rodzaju stolarki okiennej.

Równie istotne są właściwości związane z izolacją akustyczną. Zapewnienie ochrony przed hałasem dobiegającym z zewnątrz jest szczególnie ważne w miejscach o dużym natężeniu ruchu samochodowego, niemniej jednak nawet osoby mieszkające w bardziej cichej okolicy nie powinny zaniedbywać sprawdzenia tej wartości w trakcie kupowania okien. W miejscach naprawdę głośnych możesz rozważyć montaż okien o podwyższanej izolacyjności akustycznej, które posiadają trzy warstwy szyb z grubego szkła. Poza wartościami technicznymi samych szyb na dobrej jakości okno składają się również i inne elementy, takie jak okucia, profile i uszczelki. Musisz o tym pamiętać, gdyż nawet najlepsze szkło osadzone w kiepskiej jakości ramie nie będzie spełniało oczekiwań w trakcie eksploatacji. Nie trzeba dodawać, że takie elementy jak uszczelki powodują również lepsze właściwości termoizolacyjne i chronią przed hałasem dobiegającym z zewnątrz.

Wiele osób zwraca również uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane okna, które chcą nabyć. Najbardziej popularne są dziś okna zrobione z plastiku, cieszące się powodzeniem z powodu lekkości, trwałości i niskiej ceny. Bardziej luksusowe są okna drewniane, charakteryzujące się wyższą ceną i, zdaniem wielu, ładniejszym wyglądem. Wybór pomiędzy tymi dwiema alternatywami jest sprawą bardzo subiektywną, musisz zatem samodzielnie zdecydować, które okna będą pasowały do potrzeb i upodobań. Oto podstawowe parametry, na które warto zwracać uwagę w trakcie wybierania okien do domu bądź mieszkania. Pamiętaj jednak o tym, by dopytać o szczegóły sprzedawcę, gdyż producenci nie zawsze przedstawiają wszystkie wartości techniczne swoich wyrobów. Im więcej będziesz wiedział o oknach tym lepszego zakupu możesz dokonać.

Bezpłatny pomiar Wycena online