Dlaczego okna są zaparowane jesienią i zimą

Okres jesienno-zimowy sprzyja temu, że nasze okna są zaparowane. Dziś wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i czy może być to niebezpieczne dla stanu okien. Z pomocą kilku praktycznych wskazówek dowiesz się także, jak poradzić sobie z zaparowanymi oknami. Zachęcamy do sprawdzenia przygotowanego artykułu.

Dlaczego okna są zaparowane

Z tym problemem zmaga się wiele osób i warto wiedzieć, że nie jest to winą samych okien. Niektórzy wskazują na większą częstotliwość parowania okien PCV ze względu na ich zwiększoną w stosunku do okien drewnianych szczelność. W obu jednak przypadkach może zdarzyć się, że okna będą zaparowane, nawet przy najwyższej jakości oknach.

Zawilgocenie okien nie bez powodu zauważalne jest szczególnie nocą lub rankiem w okresie jesienno-zimowym. Powodem, dlaczego okna są zaparowane jesienią i zimą, jest zazwyczaj różnica temperatur na zewnątrz oraz wewnątrz. Znaczenie ma jednak również duża wilgotność powietrza, co zauważyć możemy w kuchni w trakcie gotowania i wytwarzania pary wodnej. Parowanie szyb jest więc zjawiskiem w pełni naturalnym.

Czy zaparowane okna mogą mieć skutki uboczne

Skoro wiemy już, że proces parowania szyb zachodzi naturalnie i zdarza się u większości osób, to czy jest czym się przejmować? Czy zaparowane okna mogą mieć skutki uboczne? Okazuje się, że tak. Powiązane są one naturalnie ze skutkami zwiększonej wilgotności powietrza w domu, m.in. pojawianiem się pleśni na ścianach, a w konsekwencji także problemów zdrowotnych domowników. Należy pamiętać, że odrębnym problemem, który będzie niepokojący w kwestii kondycji okna, będą zaparowane okna między szybami.

Jak poradzić sobie z zaparowanymi oknami

Aby poradzić sobie z zaparowanymi oknami, należy dbać o zalecaną wilgotność powietrza w mieszkaniu (około 40-50%). Przy gotowaniu, braniu prysznica lub wykonywaniu innych czynności generujących parę należy pamiętać o przewietrzeniu pomieszczenia. Choć rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku tych kilku sytuacji, to trudno wyobrazić sobie zimą stale otwarte okno. W takich momentach ważna okazuje się przede wszystkim prawidłowa wentylacja. Istnieje kilka szybkich metod jej usprawnienia w domu, z których warto skorzystać, m.in. wyposażenie okien w nawiewniki lub rozszczelnienie okien.

Rozszczelnienie okien możliwe jest do wykonania przez każdego w każdej chwili. To sposób ustawienia klamki w taki sposób, by okno nie było otwarte, a jednocześnie przepuszczało odrobinę powietrza z zewnątrz. Obecnie nowoczesne okna, jak np. okna Vetrex z naszej oferty, wyróżniają się niezwykle wysoką szczelnością, przez co w niektórych mieszkaniach przydatne okazuje się czasowe lekkie ich rozszczelnienie. Kiedy otworzenie okna zimą okazuje się zbyt niekomfortowe, tego rodzaju rozwiązanie powinno pomóc. Długofalowo korzystniejsze jest jednak zainwestowanie w nawiewniki.

Bezpłatny pomiar Wycena online