Jak dobrać kolor drzwi do podłogi i okien

Idealnie dobrane drzwi wewnętrzne powinny być piękne nie tylko same w sobie, lecz również stanowić spójną i estetyczną całość w komplecie z podłogą lub oknami. Dlatego w dzisiejszym artykule skupiamy się na tym, jak dobrać kolor drzwi do podłogi i okien. Oceniamy najmodniejsze i najchętniej wybierane zestawienia, prezentując między innymi jasne drzwi do ciemnej podłogi oraz stale cieszące się popularnością białe drzwi do białych okien.

Kolor drzwi do koloru podłogi czy okien – jak lepiej

Drzwi pokojowe dobierać możemy zarówno do koloru podłogi, jak i okien. To, na którą z tych metod się zdecydujemy, zależeć będzie między innymi od wybranego przez nas wcześniej stylu. Im bardziej klasyczny styl, tym większe prawdopodobieństwo, że najwłaściwszym będzie wydawało nam się zestawienie ze sobą pod kątem kolorystycznym nawet wszystkich tych trzech elementów.

Ponadto warto wiedzieć, że wybierając najbardziej standardowe białe okna PVC, dużo ciekawszym rozwiązaniem będzie zestawienie przy nich drzwi wewnętrznych z podłogą. Pozwoli to na tworzenie wielu różnorodnych kombinacji, wśród których łatwiej będzie znaleźć tę wymarzoną.

Jak dobrać kolor drzwi do podłogi i okien

Sposoby są dwa. Jedną z zasad tego, jak dobrać kolor drzwi do podłogi i okien, jest zasada kontrastu. W efekcie mamy do czynienia z ciemną podłogą a jasnymi drzwiami lub na odwrót. Chętnie tworzone są zestawienia ciemnej podłogi drewnianej i jasnych drewnianych drzwi pokojowych, np. takich, jak klasycznie piękne Drzwi Livorno od DOORSY.

Częściej jednak wybierana jest zasada podobieństwa, która mówi, by wybierać zbliżone do siebie kolorystycznie drzwi, podłogi i okna. Spektakularny efekt przy wykorzystaniu tej zasady potrafi dać połączenie ciemnej podłogi i ciemnych drzwi. Przykładem nowoczesnego rozwiązania będą drzwi wewnętrzne Porta LINE zestawione z ciemną szarą podłogą w stylu industrialnym.

Białe drzwi pokojowe – pasują do wszystkiego

Białe drzwi pokojowe z łatwością dopasujemy do wszystkiego. Współgrały one będą z często wybieranymi białymi oknami, ale i również z drewnianą podłogą, kafelkami o różnorodnych kolorach czy wykładziną. Idealne dla tych, którzy często i chętnie zmieniają aranżację swojego domu.

Obecnie białe drzwi pokojowe wybierane są w większości najmodniejszych stylów: stylu skandynawskim, stylu minimalistycznym i nowoczesnym. Dają możliwość tworzenia zarówno bardzo oryginalnych i wyszukanych wnętrz, jak i tych o klasycznym pięknie.

Drewniane okna a drzwi – jakie wybrać

Na to, by skupić się na doborze drzwi pod zamontowane wcześniej okna, decydują się najczęściej właściciele drewnianych okien. To w ich przypadku połączenie drzwi-okno wypada najkorzystniej i rzeczywiście warte jest podkreślenia. Tu także działać możemy na zasadzie kontrastu lub podobieństwa, mając jednak na uwadze pewne różnice w odbiorze koloru okna i drzwi.

Ramy okien zawsze wydawały nam się będą nieco ciemniejsze, ponieważ widzimy je pod światło. Z kolei drzwi pokojowe odrobinę jaśniejsze w porównaniu do okien. Doskonale pokazuje nam to, że wybór dokładnie takiego samego drewna w przypadku drzwi i okien wcale nie jest konieczny. Najważniejsze, by zbliżone były one do siebie odcieniami, jeśli wykorzystać chcemy zasadę podobieństwa (w tym przypadku łatwiejszą do efektownego zastosowania).

Bezpłatny pomiar Wycena online