Jak zabezpieczyć okna w trakcie montażu lub remontu?

Dobre zabezpieczenie okna w trakcie montażu lub remontu to pewność braku uszkodzeń oraz zabrudzeń. Warto przed rozpoczęciem działań zwrócić uwagę na to, czy okucia oraz profile okienne wraz z szybami są właściwie chronione przed ich zabrudzeniem. O tym, jak zabezpieczyć okna w trakcie montażu lub remontu, piszemy w dzisiejszym artykule.

Dlaczego tak ważne jest, aby zabezpieczać okna w trakcie prac remontowych

W trakcie montażu i prac remontowych niezabezpieczone okna mogą zostać zabrudzone tynkiem, pianką montażową, farbami, klejami i wieloma innymi. Część z nich, jeśli tylko szybko zareagujemy, mamy możliwość usunąć. O tym, jak usunąć piankę montażową z okien, pisaliśmy w poprzednim artykule. Bardzo ważne jest, aby niezależnie od rodzaju zabrudzenia, do którego jednak doszło, nie stosować agresywnych środków czyszczących lub ostrych narzędzi, które mogłyby zarysować okna.

Zawsze jednak jest duże ryzyko trwałego uszkodzenia okna. Dotyczy to nie tylko kwestii estetycznych, jak powstałe zabrudzenia, których nie będziemy mogli usunąć, ale również sprawności okna. Wyjątkowo odczuwalne jest to w przypadku zabrudzenia okuć tynkami. Tynki o zasadowym PH wraz z wilgocią prowadzą do uszkodzenia ochronnej warstwy okuć, co przyczynia się do ich rdzewienia.

Jak zabezpieczyć okna w trakcie montażu lub remontu?

  • Najłatwiejszym sposobem na to, jak zabezpieczyć okna w trakcie montażu lub remontu, jest osłonięcie ich folią typu stretch. To powszechnie stosowana metoda, która wykorzystywana jest przez profesjonalne ekipy remontowane lub osoby odpowiedzialne za montaż okien. Jeśli robimy to samodzielnie, warto pamiętać, żeby przy oklejaniu okien taśmami należy zostawić miejsce na tynk.

  • Zaleca się również korzystanie jedynie z jednej klamki roboczej w trakcie remontu. Wyjmując pozostałe klamki na czas prac, minimalizujemy szanse na ich uszkodzenie. Jak wiemy, w przypadku ewentualnych zabrudzeń okien zawsze łatwiej jest zapobiegać im, niż je zwalczać.

  • Bardzo ważne jest także zabezpieczenie ruchomych elementów okien, np. zawiasów. Należy odizolować je od pyłu budowlanego i kurzu, które w połączeniu z wilgocią również przyczyniają się do ich uszkodzeń. Zabezpieczyć je można taśmą.

Warto zachować szczególną ostrożność przy otworzonych oknach

Większość prac remontowych odbywa się przy otworzonych oknach, dlatego warto pamiętać o tym, że przy otworzonym oknie bardzo ważne jest solidne zabezpieczenie górnych fragmentów otwartych okien. To właśnie przy zapominaniu o tym dochodzi najczęściej do uszkodzeń okuć, które znajdują się na górnych poziomach. Szczególnie ze względu na to, że elementy te są bardzo wrażliwe na pył, kurz i inne zabrudzenia.

Bezpłatny pomiar Wycena online