Jaki kolor okien wybrać

Choć wciąż jeszcze najczęściej wybieranymi oknami są te klasycznie białe, to wśród najnowszych trendów widać wyraźnie potrzebę przełamania tego schematu. Pojawiają się więc okna o ramach imitujących drewno oraz utrzymanych w barwnej kolorystyce. W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad tym, jaki kolor okien wybrać, by pasował on do urządzanej przez nas przestrzeni i domu.

Jaki kolor okien wybrać

Na co zwracać uwagę przy wyborze koloru okien

Najczęściej to, jaki kolor okien zdecydujemy się wybrać, zależy od innych elementów naszego domu lub panującego w nim stylu. Choć głównym wyznacznikiem zawsze będzie gust osoby dokonującej wyboru, to warto mieć na uwadze kilka przydatnych w tej kwestii wskazówek.

  • Pamiętaj o wykończeniu domu

Kolor okien często dobierany jest pod kolor domu, drzwi zewnętrznych oraz fasady domu. Celem jest stworzenie spójnej całości i zapewnienie sobie satysfakcjonującego wyglądu domu z zewnątrz. Dobrze jest przy dokonywaniu wyboru pamiętać także o tym, że dobieranie koloru okien pod kolor dachu wcale nie oznacza, że musi być to ten sam kolor. Osoby, które zastanawiają się, jaki kolor okien do czarnego dachu wybrać, najczęściej wybierają po prostu ciemne odcienie drewna. Możemy wybierać spośród odcieni, które pasowały będą do siebie nawzajem na zasadzie podobieństwa, jak w podanym przez nas przykładzie, lub zdecydować się na zupełne przeciwieństwo i dobierać kolory do siebie kolory na zasadzie kontrastu (np. ciemny dach i jasne okna).

  • Zastanów się, jakie elementy wykończenia wybierzesz wewnątrz

Wygląd domu z zewnątrz to jednak nie wszystko. Równie ważne okazuje się bowiem to, aby kolor okien był dopasowany do jego wnętrza. Tutaj możemy zwrócić uwagę na takie elementy wykończenia wnętrz, jak kolor podłogi, listew przypodłogowych czy też drzwi. O tym, jak dobrać kolor drzwi do podłogi i okien, tworząc w ten sposób ciekawą aranżację, pisaliśmy w poprzednim artykule.

Jaki kolor okien wybrać przy danym stylu

Styl jest kolejną rzeczą, która odgrywa znaczącą rolę przy podejmowaniu decyzji, jaki kolor okien wybrać. Często to również on decyduje o tym, jakiego koloru drzwi czy podłogę wybieramy. Istotne jest dopasowanie poszczególnych elementów wnętrza do siebie w taki sposób, by stworzyć oczekiwany rezultat. Na podstawie najpopularniejszych obecnie stylów sprawdzimy, jakie kolory ram okien będą najbardziej odpowiednie.

  • Jaki kolor okien wybrać przy stylu skandynawskim

To wciąż jeden z najczęściej wybieranych stylów. Choć wielokrotnie modyfikowany i dopasowywany do potrzeb poszczególnych pomieszczeń, to utrzymujący kilka niezmiennych dla niego zasad. Jedną z nich jest miłość do naturalnych materiałów. Nic więc dziwnego, że przy stylu skandynawskim tak świetnie sprawdzają się okna drewniane lub te o ramach imitujących drewno. Do jasnych, przestronnych pomieszczeń typowych dla stylu skandynawskiego pasują równie jasne okna, dlatego idealne będzie jasne drewno, a w ostateczności także białe okna.

  • Jaki kolor okien do stylu nowoczesnego

Wśród stylów nowoczesnych mamy między innymi styl minimalistyczny lub styl industrialny. Oba cechuje powściągliwość w dobieraniu kolorów oraz dodatków. Poprzez to najczęściej wybieranymi kolorami okien są te o ramach w stonowanych kolorach. Świetnymi przykładami mogą być okna o ramach szarych, czarnych lub białych.

  • Jakie okna do stylu tradycyjnego

Styl tradycyjny to ten, który wyraźniej wpisuje się w znaną nam dobrze konwencję. Okna przy stylu tradycyjnym najlepiej więc, aby były oknami drewnianymi lub tymi o ramach z okleinami drewnopodobnymi. Pasowały będą do stylu rustykalnego, klasycznego i wielu innych jego wariacji. Do wyboru czeka całe mnóstwo tradycyjnych odcieni drewna. W tym jeden z najczęściej wybieranych – dąb o różnych jego odcieniach.

Bezpłatny pomiar Wycena online