Montaż drzwi – samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Prawidłowy montaż drzwi odgrywa bardzo ważną rolę w późniejszym funkcjonowaniu drzwi wejściowych czy drzwi wewnętrznych. Popełnione na tym etapie błędy potrafią skutecznie odebrać komfort ich użytkowania. Dlatego tak istotne jest, aby montaż drzwi został wykonany poprawnie. Dzisiaj zestawiamy ze sobą montaż drzwi samodzielnie z montażem wykonanym przez fachowca, podpowiadając, na co się zdecydować.

Montaż drzwi

Jak wygląda montaż drzwi

Na montaż drzwi składa się kilka różnych czynności. To, jak wygląda montaż drzwi, opiera się między innymi na: przygotowaniu otworów w murze, zamontowaniu ościeżnicy, uszczelnieniu jej okolic, zawieszeniu skrzydła drzwi i jego wyregulowaniu. Na każdym z tych etapów konieczne jest zachowanie maksymalnej dokładności, bo to właśnie one decydują o prawidłowym otwieraniu i zamykaniu drzwi, ich izolacji i ogólnym sprawnym działaniu.

Czy montaż drzwi samodzielnie się opłaca

Dla większości osób montaż drzwi samodzielnie jest sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Ceny za montaż drzwi u profesjonalnych firm prezentują się różnorodnie. Często salon drzwi oferuje pomiar, montaż drzwi i transport jako komplet swoich usług. Koszty są wtedy niższe od tych, które musielibyśmy ponieść przy samodzielnym zakupie drzwi, a następnie próbie znalezienie firmy zajmującej się jedynie montażem. Nim podejmiemy decyzję o tym, by montować drzwi samemu, upewnijmy się, co ma nam do zaoferowania salon, w którym dokonujemy zakupu.

Poza wizją zaoszczędzenia pieniędzy trudno mówić o dodatkowych zaletach. Montaż drzwi samodzielnie bez wcześniejszego w tym doświadczenia zajmuje więcej czasu i obciążona jest wieloma błędami. Jeśli jednak czujemy, że mamy niezbędne do tego umiejętności, śmiało możemy się tego podjąć. O tym, jak wygląda samodzielny montaż drzwi wewnętrznych, znaleźć można we wcześniejszym naszym artykule.

Dlaczego warto wybrać pomoc profesjonalisty

Przede wszystkim montaż drzwi przez fachowca to pewność, że zadanie zostanie wykonane poprawnie. W ten sposób nie musimy również martwić się o bezpieczne i sprawne funkcjonowanie drzwi. Dodatkowo warto wiedzieć, że u niektórych producentów samodzielny montaż może doprowadzić do utraty gwarancji. To z pewnością ważny aspekt tego, dlaczego warto wybrać profesjonalny montaż drzwi. Wielu producentów proponuje nawet przedłużenie gwarancji z racji zdecydowania się na autoryzowany montaż drzwi.

Podsumowując, na pytanie o to, jaki wybrać montaż drzwi – samodzielnie czy przez fachowca, odpowiedź jest dosyć prosta: zdecydowanie bardziej opłaca się pomoc profesjonalisty. Osoby bez doświadczenia powinny odpuścić sobie próby zamontowania drzwi, szczególnie drzwi zewnętrznych, których montaż jest kluczowy w zachowaniu pełnej izolacji termicznej i ochrony przeciwwłamaniowej.

Bezpłatny pomiar Wycena online