Samodzielny montaż drzwi wewnętrznych

Zakup odpowiednich drzwi wewnętrznych jest wyzwaniem, niemniej jednak już po dokonaniu wyboru określonego modelu, praca wcale nie jest zakończona. Drzwi wymagają montażu, dopiero po osadzeniu ich w ścianie zadanie polegające na wymianie drzwi wewnętrznych będzie naprawdę skończone.

Jeśli nie chcesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy, możesz spróbować samodzielnie wykonać montaż drzwi wewnętrznych w swoim mieszkaniu lub domu. To zadanie nie jest zbyt skomplikowane, jeśli tylko wiesz, jakie czynności należy wykonać.

Drzwi wewnętrzne są sprzedawane w komplecie z ościeżnicami, łącznikami do ościeżnic i okuciami. Niekiedy w komplecie znajdują się również listwę maskującą łączenia ościeżnic ze ścianami.

Pracę musisz rozpocząć od montażu ościeżnic. W tym momencie musisz zaopatrzyć się w kliny drewniane lub plastikowe, na których ustawisz ościeżnicę. Dokładnie sprawdź przy pomocy poziomicy czy ościeżnica jest zamontowana odpowiednio w poziomie i pionie. Jeśli masz pewność, możesz zacząć uzupełniać szczeliny pianką, najlepsza do tego celu będzie pianka niskorozprężna. Dobrą praktyką jest zabezpieczenie brzegów ścian taśmą malarską, dzięki czemu unikniesz zabrudzenia ścian. Kiedy już pianka nieco stwardnieje, możesz usunąć kliny i uzupełnić pianką pozostałe szczeliny.

Kiedy ościeżnice są już trwale osadzone, możesz przystąpić do zawieszenia skrzydła drzwi. Możesz to zrobić samodzielnie, niemniej jednak jeśli montujesz ciężkie drzwi, warto zrobić to w dwie osoby, będzie to wówczas znacznie łatwiejsze. Zawieszone skrzydło należy następnie wyregulować, co możesz zrobić przy pomocy śrubokrętu i klucza imbusowego. Odpowiednia regulacja jest bardzo istotna dla prawidłowej pracy drzwi.

Ostatnim etapem samodzielnego osadzania drzwi wewnętrznych jest przykręcenie klamki i, w zależności od rodzaju drzwi, zamka. Są one sprzedawane osobno, dzięki czemu możesz łatwiej dopasować model do swoich potrzeb. Sam montaż jest niezwykle prosty, polega na przymocowaniu elementów klamki do powierzchni drzwi, co zrobisz szybko i sprawnie przy pomocy śrubokrętu.

Samodzielny montaż drzwi nie jest skomplikowany, więc z łatwością możesz wykonać tę pracę szybko i sprawnie, oszczędzając w ten sposób czas i pieniądze. Zwróć jednak uwagę na to, jakie zapisy znajdują się w gwarancji drzwi, jaką wystawia producent. Niektóre firmy zastrzegają sobie gwarancję jedynie w przypadku montażu drzwi przez profesjonalną ekipę montażystów.

Bezpłatny pomiar Wycena online