Pielęgnacja i konserwacja okien drewnianych
Wysoko cenione przez miłośników naturalnych materiałów, przy tym trwałe i zapewniające satysfakcjonujący poziom izolacji – okna drewniane nie bez powodów do dziś chętnie goszczą w nowoczesnych domach. Aby jednak móc cieszyć się oknami z drewna przez długi czas, należy przestrzegać kilku zasad ich konserwacji. O tym, jak wygląda pielęgnacja okien drewnianych i o czym powinniśmy pamiętać po zakupie okien z drewna, piszemy w dzisiejszym artykule.
Pamiętaj o regularnej pielęgnacji i czyszczeniu raz w roku Przynajmniej raz w roku warto zadbać o gruntowne wyczyszczenie okien drewnianych. Kluczowe jest jednak, aby przy ich pielęgnacji nie stosować silnych środków czyszczących. Unikajmy tego, co w składzie ma amoniak, alkohol lub aceton. Najlepszym wyborem będzie ciepła woda z dodatkiem szarego mydła lub płynu do naczyń. Szczególną ostrożność zalecamy przy myciu szyb w oknach drewnianych. Standardowo dostępne w sklepach płyny do szyb zawierają amoniak, który może uszkodzić znajdujący się na oknach z drewna lakier.
Do pielęgnacji okien drewnianych stosować możemy specjalne mleczka lub pasty. Ważne jest, abyśmy stosowali tylko te, które zalecane są do okien z drewna. Wybór niesprawdzonych produktów, którym nie możemy w pełni zaufać, może zakończyć się uszkodzeniem okna.
Kontroluj stan powłoki lakierniczej Kolejną ważną kwestią jest kontrola powłoki lakierniczej. Dzięki niej okno z drewna zyskuje tak ważną dla niego ochronę. Z czasem jednak powłoka lakiernicza niszczy się, np. pod wpływem trudnych warunków atmosferycznych lub zarysowań. Dlatego tak istotne jest, aby kontrolować jej stan i w razie konieczności nanieść nową warstwę.
Podobnie w przypadku zadrapań – jeśli dostrzeżemy na ramach okiennych uszkodzenia, miejsce takie dokładnie oczyszczamy (np. z wykorzystaniem drobnoziarnistego papieru ściernego i ściereczki), a następnie pokrywamy nową powłoką lakierniczą. Standardowo zaleca się, aby co około trzy lub cztery lata pamiętać o naniesieniu na całość okien dwóch warstw specjalnego lakieru lub farby.
**Dbaj o uszczelki oraz okucia okienne**** Jak we wszystkich oknach, tak również w oknach drewnianych, istotne jest regularne dbanie o uszczelki oraz okucia. Ich przeglądu warto dokonać chociażby w ramach wiosennego mycia okien. Dzięki właściwej pielęgnacji możemy zapewnić sobie długotrwałe cieszenie się sprawnymi oknami.
Uszczelki zaleca się smarować specjalnie przeznaczonym do tego środkiem, zamiennie stosować możemy również wazelinę. Jeśli w trakcie kontroli stwierdzimy znaczące zniszczenia uszczelek, to należy je niezwłocznie wymienić. Okucia z kolei (oraz wszystkie inne elementy ruchome) najpierw delikatnie oczyszczamy zwilżoną ściereczką, a następnie pokrywamy olejem do konserwacji okuć.