Pomiar drzwi wewnętrznych - jak zrobić to poprawnie ?
Dobrze dobrane drzwi wewnętrzne to pewność ich funkcjonalności, a przy tym odpowiedniego przepływu powietrza, satysfakcjonującej izolacji akustycznej oraz estetycznego wyglądu. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem drzwi poprawnie wykonać niezbędne pomiary. O tym, jak to zrobić i na co zwracać uwagę przy pomiarze, piszemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do jego sprawdzenia.
Na jakie wymiary zwrócić uwagę przy pomiarze drzwi wewnętrznych Na początek należy podkreślić, że w trakcie wykonywania pomiaru drzwi wewnętrznych istotne są wymiary otworu drzwiowego. Mierzymy więc nie same drzwi, które będziemy wymieniali, ale wymiary zewnętrzne drzwi wraz z ich ościeżnicą. Ponadto kolejną rzeczą, o której często osoby dokonujące samodzielnie pomiaru zapominają, jest grubość ścian. Ma ona równie duże znaczenie, co wysokość i szerokość otworu. Pod uwagę bierzemy więc: wysokość, szerokość oraz grubość otworu drzwiowego.
Jak zrobić pomiar drzwi pokojowych poprawnie Kolejną kwestią jest zebranie wszystkich powyższych wymiarów (wysokości, szerokości i grubości otworu) w poprawny sposób. Jeśli mamy taką możliwość, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Pomiar drzwi pokojowych jest niezwykle istotnym elementem składania zamówienia, od którego zależy niemal wszystko – możliwość prawidłowego wykonania montażu, czerpanie korzyści z funkcjonalności drzwi oraz cieszenie się nimi przez długi czas.
- Wysokość i szerokość otworu Na początek należy przygotować sobie miarkę o długości co najmniej 3 metrów. Pomiaru wysokości i szerokości otworu dokonujemy w kilku miejscach, a otrzymany wynik uśredniamy. Ściany często okazują się delikatnie nierówne, dlatego różnice 1-1,5 cm nikogo nie powinny dziwić. Są one na etapie montażu możliwe do wyrównania dzięki piance izolacyjnej. Kluczowe jest jednak, aby drzwi pokojowe nie okazały się szersze niż otwór, dlatego zaleca się spośród spisanych wymiarów wybór najmniejszego. Składając zamówienie na drzwi, należy podać, czy zebrane wymiary uwzględniają już wysokość podłogi, a jeśli nie, to jaki jej rodzaj planujemy. Dzięki temu możliwe będzie oszacowanie, ile centymetrów od uzyskanego wyniku należy ująć. Jeśli planujemy w danym pomieszczeniu położenie na wykończeniu dodatkowo grubszej wykładziny, to także i to powinniśmy w podawanych wymiarach uwzględnić.
2.*** Grubość ścian otworu drzwiowego *** Kolejnym wymiarem jest pomiar grubości ściany. W tym przypadku również dokonujemy go w kilku różnych miejscach, uśredniając otrzymane wartości. Istotne jest natomiast to, aby zabierać się za pomiary dopiero po otynkowaniu i gipsowaniu ścian. Prace te zwiększają grubość ściany, dlatego otrzymane wyniki będą miarodajne dopiero wtedy, kiedy wymiary zbierzemy już po ich wykonaniu.
*** Pomiar drzwi wykonany przez fachowców *** Z racji na to, jak katastrofalne w skutkach potrafi być wykonanie pomiaru nieprawidłowo, lepiej jest oddać to zadanie w ręce profesjonalistów. W naszym salonie drzwi i okien Gama proponujemy bezpłatny pomiar we Wrocławiu, Oleśnicy, Dobroszycach i innych pobliskich miejscowościach. Osoby zainteresowane naszymi usługami prosimy o bezpośredni kontakt telefonicznie lub mailowo.