Zaparowane okna między szybami – co oznaczają

W tamtym tygodniu odpowiadaliśmy na pytanie, dlaczego okna są zaparowane jesienią i zimą. Pozostając w temacie zaparowanych szyb, skupimy się na tym, co oznaczają zaparowane okna między szybami. Czy i to potraktować możemy jako jeden z uroków mało przyjaznej pogody za oknem? Zachęcamy do sprawdzenia artykułu i bliższego zapoznania się z tematem.

Zaparowane okna – kiedy stają się problemem?

Zaparowane okna nie muszą oznaczać niczego złego, o czym wspominaliśmy w poprzednim artykule. Są one najczęściej wynikiem wilgoci w domu lub dużych różnic temperatur między tym, co na zewnątrz, a co wewnątrz domu. W poradzeniu sobie z zaparowanymi oknami z tych powodów najczęściej pomaga zadbanie o zmniejszenie wilgoci. Sprawa jednak komplikuje się, kiedy chodzi o zaparowane okna między szybami. To sygnał, że czas na skontaktowanie się z ich sprzedawcą lub producentem.

Co oznacza para między szybami

Para między szybami oznacza rozszczelnienie pakietu szybowego. Jeśli chodzi o zaparowane okna między szybami w niedługim czasie od zakupu, to zdecydowanie uznać to możemy za poważną wadę, która naprawiona powinna zostać w ramach gwarancji. Koniecznym staje się wtedy wymienienie szyby na nową, ponieważ para między szybami oznacza, że pakiet szybowy utracił swoje właściwości izolacyjne. To wystarczający argument, by domagać się rozwiązania sytuacji.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku okien, w których dochodzi do zbierania się pary między szybami po dłuższym czasie od zakupu. Warto wiedzieć, że o dobrą izolację termiczną w oknach dba między innymi wypełnienie przestrzeni międzyszybowej mieszaniną powietrza oraz gazu szlachetnego. We współcześnie produkowanych oknach gaz szlachetny to przynajmniej 85% całej mieszaniny. Z czasem jednak dochodzi do naturalnego ubytku gazu, przez co zmniejsza się poziom izolacji termicznej. W takich przypadkach nie możemy mówić o wadzie okien, lecz o naturalnym ich zużyciu. Według norm nie może to zostać zakwalifikowane jako wada, która naprawiona zostanie w ramach gwarancji. Zakłada się jednak, że nowoczesne okna powinny zachowywać swoje właściwości termoizolacyjne przez przynajmniej 10 lat od zakupu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wybierając okna sprawdzonego producenta, np. okna Vetrex, unikniemy tego problemu.

Bezpłatny pomiar Wycena online