Wiosenne porządki cz. 2 – czyszczenie i pielęgnacja drzwi
W trakcie porządków poza oknami warto pamiętać także o drzwiach. Ich prawidłowe czyszczenie i pielęgnacja pozwolą utrzymać drzwi w dobrym stanie przez długi czas, zapewniając przy tym ich lśniący wygląd. O tym, o czym warto pamiętać w trakcie czyszczenia różnych rodzajów drzwi wewnętrznych oraz zewnętrznych, piszemy w dzisiejszym artykule.
Mycie skrzydeł drzwi
Przy czyszczeniu skrzydeł przydatny okazuje się odkurzacz z wąskim zakończeniem i szczotką. Nim zajmiemy się myciem na mokro, warto bowiem usunąć kurz, który lubi osadzać się we wgłębieniach skrzydła oraz ościeżnicy. W ten sposób „odkurzone” drzwi są odpowiednio przygotowane do dalszych prac.
Czyszcząc drzwi na mokro, należy zwrócić jednak uwagę na to, aby ilość stosowanej wody nie była zbyt duża. W przypadku drzwi okleinowych, fornirowanych lub drewnianych (jak drzwi pokojowe Barański) najlepiej więc sprawdzi się lekko wilgotna ściereczka z mikrofibry, z której wcześniej dobrze wycisnęliśmy wodę. Może być to sama letnia woda lub woda z odrobiną łagodnego detergentu (np. szarego mydła lub płynu do mycia naczyń – ten drugi okaże się przydatny w przypadku czyszczenia drzwi kuchennych). Białe drzwi umyć możemy roztworem wody z sodą dla ich rozjaśnienia. Ważne jest to, byśmy do czyszczenia drzwi nie używali ani silnych detergentów, ani twardych materiałów. Zasady są podobne, co w przypadku czyszczenia okien – stawiając na delikatne mycie, dbamy o to, aby nie porysować powierzchni drzwi lub nie uszkodzić lakieru.
Jeśli zdecydujemy się na dodanie do wody delikatnego detergentu, to drzwi powinniśmy umyć dwa razy. Za pierwszym razem myjąc je od dołu do góry wodą z płynem, przy drugim od góry do dołu już tylko samą wodą. W ten sposób unikniemy nieestetycznych zacieków, a przecierając skrzydło drzwi dwa razy będziemy mieć pewność, że na drzwiach nie będzie pozostałości detergentu.
Drewniane drzwi pokojowe należy również przynajmniej raz w roku zaimpregnować z pomocą specjalnej pasty lub mleczka. Stosuje się je na wcześniej umytą i dobrze osuszoną powierzchnię. Nie tylko drzwi odporne są wtedy na wilgoć, ale również prezentują się dużo estetyczniej.
Czyszczenie ościeżnicy i konserwacja zawiasów
Jak wspomnieliśmy wcześniej, ościeżnicę wraz z zawiasami dobrze jest wcześniej oczyścić z kurzu za pomocą odkurzacza. Kolejnym krokiem jest jej umycie delikatnie zwilżoną letnią wodą ściereczką. Zasada jest więc ta sama, co przy czyszczeniu skrzydła drzwi – nie stosujemy drapiących materiałów, w tym gąbek kuchennych z drucianą powierzchnią, ani też nie używamy środków chemicznych na bazie alkoholu lub innych silnych dodatków. Najlepiej sprawdza się sama woda lub ta z dodatkiem szarego mydła lub płynu do naczyń.
Ważne jest po takim umyciu ościeżnicy wraz z zawiasami jej osuszenie. Wtedy też możemy przejść do kolejnego etapu, jakim jest konserwacja zawiasów. Aby nie skrzypiały, warto przy okazji takich wiosennych porządków nasmarować je specjalnie przeznaczonym do tego preparatem lub jednym z domowych sposobów, np. wazeliną lub olejem z grafitem z ołówka. Jeśli nie mamy do pomocy kogoś, kto mógłby przytrzymać drzwi w trakcie smarowania zawiasów, to dobrze jest podłożyć pod skrzydło podkładkę dla ich stabilności. Po nałożeniu smaru drzwi kilka razy otwieramy i zamykamy dla równomiernego rozprowadzenia.
Na zabrudzenia oraz zniszczenia dużo bardziej od drzwi pokojowych narażone są drzwi zewnętrzne. W ich przypadku warto wziąć pod uwagę kilka dodatkowych jeszcze porad, które zawarliśmy w starszym artykule, jak dbać o drzwi zewnętrzne. Zachęcamy do jego sprawdzenia.