Wiosenne porządki cz. 1 – mycie i konserwacja okien

Nadchodzące wraz z coraz bardziej słonecznymi dniami wiosenne porządki nieodzownie kojarzą nam się z myciem okien. Dlatego w dzisiejszym artykule skupiamy się na tym, jak myć okna PVC lub drewniane, by osiągnąć wymarzony efekt na długo. Poniżej przydatne wskazówki i ważne porady.

Jak myć okna PVC

Do mycia ram okiennych z PVC dobrze sprawdzi się ciepła woda z łagodnym środkiem myjącym, np. płynem do mycia naczyń. Użyć do tego możemy miękkiej ściereczki lub gąbki. Najważniejsze jest to, aby nie stosować środków chemicznych żrących lub o właściwościach ścierających. W ten sposób łatwo o trwałe uszkodzenie okien PVC. Podobnie w kwestii szczotek, druciaków i innych twardych materiałów – ich zdecydowanie unikamy.

Zabrudzenia, które nie dają usunąć się wodą i ściereczką, należy potraktować specjalnie stworzonymi do czyszczenia pozostałych po remontach plam preparatami. Pisaliśmy o tym przy okazji odpowiadania na pytanie, jak usunąć piankę montażową z okien.

Poza ramami okiennymi pamiętajmy również o okuciach i uszczelkach. Jeśli nie zostały wyczyszczone jesienią, to wiosna jest do tego najlepszym momentem. Co najmniej raz w roku zaleca się oczyścić okucia, nakładając smar lub olej na ich ruchome części.

Jak myć okna drewniane

Do ich czyszczenia stosujemy jedynie delikatne środki czyszczące, które nie zawierają amoniaku, a poprzez to nie uszkodzą lakieru. Dobrze sprawdzi się ciepła woda z dodatkiem płynu do naczyń, jak w przypadku okien PVC. Należy pamiętać, że większość płynów do mycia szyb ma w swoim składzie amoniak, dlatego nie powinno stosować się ich do czyszczenia okien drewnianych, a przy myciu szyb zachować ostrożność.

Okna drewniane choć są mniej podatne na zbieranie kurzu od okien PVC i rzadziej wymagają przecierania, to dużo więcej uwagi należy poświęcić ich konserwacji. Przede wszystkim na bieżąco należy kontrolować stan powłoki lakierniczej. W ten sposób zachowamy naturalnie piękny wygląd okien drewnianych na wiele kolejnych lat. Po dokładnym umyciu okien drewnianych pamiętajmy o konserwacji drewna przeznaczonymi do tego preparatami, np. mleczkiem lub pastą.

Warto wiedzieć, że mycie okien warto rozpocząć od mycia ram okiennych, ponieważ ich czyszczenie często prowadzi do dodatkowych zabrudzeń szyb.

Pielęgnacja szyb okiennych, czyli sposób na lśniące szyby

W kwestii pielęgnacji szyb okiennych możemy śmiało zdać się na powszechnie dostępne środki do mycia szyb i luster. Są one bezpieczne i mogą być używane również do szyb pokrytych specjalnymi powierzchniami. Tym jednak, na co należy zwrócić szczególną uwagę, jest sposób czyszczenia szyb oraz rodzaj stosowanych materiałów.

Przede wszystkim pamiętajmy, że zaschniętych zabrudzeń nigdy nie zdrapujemy! Grozi to ich porysowaniem, a poprzez to trwałym uszkodzeniem. Tego typu plamy dobrze jest wcześniej namoczyć ciepłą wodą. Dopiero wtedy możemy delikatnie usunąć je bez narażania szyb na ich zniszczenie. Warto pamiętać, że do ich usuwania nie są także potrzebne żadne inne silne środki czyszczące poza klasycznymi płynami do mycia szyb. Używanie ich zakończyć by się mogło powstaniem plam na szybach.

Do mycia szyb najlepiej sprawdza się specjalna ściereczka z mikrofibry lub zwykły papierowy ręcznik kuchenny. Ewentualnie może być to jakikolwiek inny miękki materiał. Pamiętać należy o tym, aby z nie był on sztywny lub twardy, co mogłyby porysować powierzchnię szyb.

Efekt idealnie lśniących szyb bez zacieków da ich wycieranie do sucha od góry do dołu. Jak wszyscy też dobrze wiemy, za mycie okien najlepiej jest zabierać się w pochmurny dzień. Święcące słońce sprawia, że woda wysycha szybciej, tworząc trudne do usunięcia smugi.

Bezpłatny pomiar Wycena online